Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Działalność LYNX

Koło Ekologów "LYNX" przy I LO w Przemyślu istnieje od 2007 roku. Propagowaniem wiedzy oraz świadomości ekologicznej i ochrony przyrody wśród uczniów naszej szkoły zajmuje się co roku kilkunastu uczniów, którym nie jest obojętny los otaczającego nas środowiska naturalnego. Dla członków koła istotna jest świadomość, że przyroda, choć nieskończenie bogata i różnorodna, tworzy harmonijną całość, w której człowiek też zajmuje niezwykle istotne miejsce i stanowi jej nierozerwalną cząstkę Wachlarz działań prowadzonych przez miłośników przyrody jest szeroki. Młodzież Koła Ekologów "LYNX" udziela się w Schroniskiu dla Zwierząt w Orzechowcach oraz bierze udział w różnych przedsięwzięciach proekologicznych..Funkcję opiekuna i koordynatora działalności Koła Ekologicznego pełni
mgr Agnieszka Górka.

Działalność w roku szkolnym 2012/2013

W 2013 roku członkowie koła realizowali zadania w zakresie segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, papieru, plastiku, odzieży, co jest ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Bowiem, na przykład zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Do Klubu Ekologów LYNX należą uczniowie klas I –III liceum:

Lechocińska Patrycja IIIf, Brożyna Kinga IIIf, Buć Gabriela IIe, Budnik Justyna Ib, Choma Jędrzej IIa, Czekaj Magda IIe, Dąbrowska Aleksandra Ib, Gawlik Anna IIe, Gołąb Monika IIIf, Jabłońska Patrycja Ib, Kijanka Paweł IIe, Korobczak Tomasz IIe, Lachczyk Kamil IIe, Lorek Agata Ib, Łocha Barbara IIIf, Łuków Brygida IIIf, Mazur Karolina IIe, Obszarny Klaudia IIg, Pacławska Adrianna IIe, Wilgucka Agnieszka IIg, Szkółka Katarzyna IIe,

W pierwszym semestrze członkowie klubu podjęli następujące działania:

• kontynuowali ubiegłoroczną akcję zbierania baterii we współpracy z firmą REBA
• w ramach „Sprzątania Świata” jesienią 2012 roku posadzili kilka drzewek ozdobnych (tuje, cyprysy) przed budynkiem szkoły
• prowadzili zbiórkę makulatury
• uruchomili zbiórkę nakrętek plastikowych w szkole w ramach współpracy z Fundacją „Jerzyk”
• przeprowadzili akcję „Segregujesz-pomagasz” , czyli zbiórkę odzieży używanej na terenie szkoły we współpracy z firmą 3R Recycling Solutions. W akcję zaangażowali się również Panie Wice-dyrektor Katarzyna Harasimowicz i Anna Owsiana-Konieczny, nauczyciele Pani Monika Buczek, Elżbieta Sawicka, Edyta Hrymak, Joanna Bielówka, Anna Szopa, Barbara Rytwińska.

W drugim semestrze członkowie klubu:

• 21 marca 2013r. wzięli udział w akcji miejskiej „ Zamieniamy makulaturę na…” 21 marca 2013r. (organizacja zbiórki i przewozu elektrośmieci i makulatury) – szkoła uplasowała się na 3. miejscu i pozyskała 500 zł w ramach nagrody.
• 26 marca 2013r. zorganizowali „Dzień Ekologa” dla uczniów gimnazjów przemyskich i ILO. ( Konkurs wiedzy ekologicznej przygotowano we współpracy z Panią Edytą Hrymak, konkurs na „eko-wiersz „ i plakat multimedialny o tematyce ekologicznej, prezentacja nt. selektywnej zbiórki odpadów dla uczniów gimnazjów przemyskich i uczniów ILO).
• wraz z „3R Recycling Solutions” w dniu 17 kwietnia 2013 r. zorganizowali zbiórkę odzieży używanej przeznaczonej do ponownego wykorzystania. Ponownie można było liczyć na zaangażowanie społeczności szkolnej.
• w dniach 20 i 27 czerwca 2013r. przygotowali przedsięwzięcie „Eko-metamorfoza” , w tym przedstawienie „Eko-metamorfoza”. Uczniowie Aleksandra Dobrowolska, Agata Lorek, Justyna Budnik z klasy IB, Kinga Katan i Patrycja Kalawska z klasy IIb, Karolina Kurcz i Paweł Wojnarowicz i Ireneusz Styś z klasy IIg, Alicja Gwiazda z Ic, Paweł Kijanka z IIe i Bartek Śmigielski z Ig wypadli wspaniale wcielając się w role m.in. oskarżyciela publicznego, obrońcy czy oskarżonego w Sądzie Światowym. Ponadto w tych dniach czerwca członkowie klubu :
• koordynowali prelekcje przeprowadzone przez przedstawicieli UM Przemyśla i ZUK w Przemyślu nt. selektywnej zbiórki odpadów,
• zorganizowali zbiórki makulatury i elektrośmieci na terenie szkoły oraz wzięli udział w sadzeniu drzewek i krzewów. Osoby, które brały udział w akcji sadzenia drzewek i krzewów w dniu 27.06.2013r : Aleksandra Dobrowolska, Agata Lorek, Andżelika Kowalska, Joanna Wronowska, Paulina Szczygielska, Magda Szczypek, Magda Bobek, Maja Podwyszyńska z kl. Ib, Mateusz Gemra z Ia, Jan Sośnicki, Sebastian Wiśniowski i Maciej Morawski z Id .

Opiekun Klubu Ekologów LYNX dziękuje uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się zarówno w akcję sadzenia drzewek jak i w akcję zbiórki makulatury i elektrośmieci, Szczególnie podziękowania dla samorządu szkolnego oraz opiekuna samorządu, Pani Anny Golatowskiej , a także Pani Edyty Hrymak za pomoc .

opiekun Klubu Ekologów LYNX,
mgr Agnieszka Górka