NAZWA ODDZIAŁU

CELNO - SKARBOWA

PATRONAT

Krajowa Administracja Skarbowa
Uczniowie tej klasy uczestniczą w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Szkoła organizuje dla chętnych osób dodatkowe zajęcia z matematyki w formie
tzw. ROKU ZEROWEGO AGH
LICZBA MIEJSC
CYKL KSZTAŁCENIA
4 lata
JĘZYKI OBCE NOWOŻYTNE
Pierwszy język obcy:
- język angielski
(poziom III.1.P dla kontynuujących naukę po szkole podstawowej).

Drugi język obcy:
- język niemiecki
(poziom III.2. dla kontynuujących naukę po szkole podstawowej)
albo
- język hiszpański
(poziom III.2.0. dla rozpoczynających naukę w pierwszej klasie liceum).

Nauka języków obcych odbywa się w grupach oddziałowych
albo międzyoddziałowych z uwzględnieniem umiejętności językowych ucznia.

PRZEDMIOTY ROZSZERZONE REALIZOWANE OBOWIĄZKOWO
geografia
język angielski
(poziom III.1.R)
OBOWIĄZKOWY PRZEDMIOT REALIZOWANY
W KLASIE I
muzyka (klasa I)
podstawy wiedzy celno-skarbowej (klasa I-IV)
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE ZAINTERESOWANIA I UZDOLNIENIA UCZNIÓW
Zajęcia kształtujące aktywność i kreatywność uczniów, m. in.: Podstawy wiedzy celno-skarbowej grafika cyfrowa, film, teatr anglojęzyczny, zajęcia laboratoryjno-warsztatowe z biologii i chemii, chór szkolny, zajęcia sportowo-rekreacyjne itp.
PRZEDMIOTY PUNKTOWANE PRZY REKRUTACJI
język polski, matematyka, język angielski, geografia albo informatyka
DANE DODATKOWE
O PROFILU

W programie nauczania, poza przedmiotami ogólnymi, będą realizowane 2 godziny tygodniowo zajęć z podstaw wiedzy celno-skarbowej.
Zakres tematyczny tego przedmiotu będzie obejmował takie obszary jak:
- organizacja, rola i zadania Krajowej Administracji Skarbowej / Służby Celno-Skarbowej / Straży Granicznej,
- przepisy regulujące funkcjonowanie KAS,
- ceremoniał KAS,
- zajęcia z samoobrony i z musztry,
- kultura organizacji i etyka zawodowa.
Poza zagadnieniami teoretycznymi realizowanymi na terenie szkoły uczniowie będą odbywali zajęcia w jednostkach Izby Administracji Skarbowej i Krajowej Szkoły Skarbowości.

Nauka w klasie przygotowuje:
- do zdawania egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z: ma-tematyki, geografii, języka angielskiego,
- do udziału w olimpiadach i konkursach przedmiotowych: Olimpiada Ma-tematyczna, Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH”, Konkurs Wiedzy Technicznej, Konkurs Matematyczny im. prof. J. Marszała, Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. F. Leji oraz w olimpiadach: z geografii, przedsiębiorczości, wiedzy ekonomicznej, wiedzy o bankach, języków obcych oraz innych olimpiadach i konkursach zgodnych z zainteresowaniami ucznia,
- do studiów na kierunkach akademickich, uniwersyteckich i politechnicznych, tj.: wyższe szkoły oficerskie, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, politologia, obronność, wychowanie fizyczne, ekonomia, marketing i zarządzanie, finanse i rachunkowość, matematyka, geografia, geologia, geodezja, leśnictwo, planowanie przestrzenne, geoturystyka, geoinformatyka, filologie, ochrona środowiska, lingwistyka, budownictwo, architektura, turystyka i rekreacja oraz studia w języku angielskim, itp.