Przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności I Liceum Ogólnokształcącego tradycyjnie odbywa się w miesiącu urodzin patrona szkoły, Juliusza Słowackiego; w tym roku było to 20 września. Pasowanie miało miejsce w auli liceum, w obecności dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców. Tradycyjnie w tym dniu odebrali nagrody najlepsi absolwenci minionego roku szkolnego.

O godzinie 13.30 prowadzący uroczystość: pani Beata Kryńska i Wicedyrektor, pan Marek Magdziak przywitali gości, wśród których byli: Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu – pan Robert Sosnowski, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO – pan Jacek Mikołajewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pan Jarosław Dyrda, przedstawiciel firmy Kazar – pan Mariusz Siedlewicz oraz Przewodniczący Rady Rodziców, pan Franciszek Grzech.

Po wprowadzeniu sztandaru I LO i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Dyrektor, pan Tomasz Dziumak. Zwracając się do uczniów, odwołał się do słów Dyrekcji szkoły z lat 30. : „Prawdy macie szukać, do dobra dążyć…”. Z kolei życzenia zapału, cierpliwości w zdobywaniu wiedzy, wszelkiego powodzenia w nowej szkole składali pierwszoklasistom: Dyrektor, pan Jarosław Dyrda, Przewodniczący Rady Rodziców, pan Franciszek Grzech, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pan Jacek Mikołajewski, a także Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Aleksander Mokrauz.

W czasie uroczystości pasowania miało miejsce uhonorowanie nagrodami i stypendiami wyróżniających się uczniów, którzy ukończyli liceum w minionym roku szkolnym. Nagrodę dla najlepszego absolwenta, ufundowaną przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO, otrzymał Michał Chmura (3a), który uzyskał najwyższą średnią ocen spośród trzecioklasistów: 5,25, a także może się pochwalić wieloma sukcesami, o czym świadczą zdobyte tytuły: laureata III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, laureata II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Matando 2017; laureata III stopnia XI Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z fizyki w roku 2017/2018, laureata I miejsca XXXIII i finalisty XXXII Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała oraz zajęcie II miejsca i zdobycie tytułu laureata w XVII edycji Konkursu Wiedzy Technicznej „Sapere aude”. Został on również wyróżniony przez Stowarzyszenie „Dynią” - nagrodą dla wybitego umysłu I LO oraz Nagrodą im. Dyrektora Adama Żaka - za najciekawszą pracę napisaną w ramach konkursu literackiego dla uczniów klas maturalnych. Nagrodę Stowarzyszenia Absolwentów dla najlepszego olimpijczyka odebrał natomiast Paweł Pawłucki (3a): laureat II miejsca w XXXI Konkursie Matematycznym im. prof. Jana Marszała, finalista XXXII i XXXIII Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała, wyróżniony finalista XVI i XVII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji, laureat II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Matando 2017 oraz finalista Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach. W tym roku po raz pierwszy została wręczona nagroda za sukcesy w dziedzinie przedmiotów przyrodniczych ufundowana przez anonimowego absolwenta. Otrzymała ją Izabela Jabłońska (3b). Całoroczne stypendia za osiągnięcia w nauce nowożytnych języków obcych, ufundowane przez firmę Kazar Footwear, uzyskali Oliwia Mraka (3e) oraz Artur Szałyga (2a), finalista XLI Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Niemieckiego – przekazał je przedstawiciel firmy, pan Mariusz Siedlewicz. Natomiast jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego pan doktor Jan Podgórski wręczył jednorazowe stypendium dla szczególnie uzdolnionego ucznia, wyróżniony został Klaudiusz Misiak (2c), laureat I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.

Wręczenie nagród absolwentom podczas uroczystości pasowania ma walor wychowawczy, podobnie jak obyczaj ślubowania, poprzedzający sam moment przyjęcia pierwszoklasistów do społeczności liceum. Pilna nauka, szacunek dla symboli narodowych, kontynuowanie chlubnej tradycji szkoły – te słowa znajdują się w rocie, którą powtarzali uczniowie. Następnie, pod przewodnictwem chóru, został zaśpiewany hymn liceum, po czym nastąpił sam moment pasowania uczniów klas pierwszych i przyjęcia przez nich szkolnych legitymacji z rąk pana Dyrektora. Uroczystość zakończył muzyczny występ Aleksandry Zajączkowskiej (3 c). Zanim jednak uczniowie opuścili aulę, ustawili się wraz z dyrekcją i wychowawcami do pamiątkowych zdjęć.

Aneta Żurowska