„Śpiewam mojej Ojczyźnie”

11 listopada to szczególna data w historii Polski - niepodległość odzyskana po ponad 100 latach niewoli napawa radością kolejne pokolenia Polaków. Bóg, Honor, Ojczyzna - to słowa, które brzmią szczególnie donośnie właśnie w tym dniu. W kolejną Rocznicę Odzyskania Niepodległości połączone chóry przemyskich szkół : I Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum nr 5, zaprezentowały publiczności na przemyskim Zamku pieśni i piosenki związane nierozerwalnie z polską historią czasów I i II wojny światowej.

Koncert poprzedziły wręczenie nagród i występy laureatów I Konkursu Pieśni Patriotycznej, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych rozpoczęło się hymnem narodowym - Mazurka Dąbrowskiego wykonał dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny „ Cantores Parvi”, pracujący od września br. w MDK-u pod okiem Piotra Szelążka. Zgromadzona publiczność żywo włączała się do śpiewu pieśni i piosenek patriotycznych intonowanych przez chór (złożony z uczniów klasy 3 h z I LO oraz Gimnazjum nr 5) na scenie. Koncert uświetnili soliści – pianistka Julita Fil, śpiewaczka Marta Gofryk – uczennice Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz Aleksandra Zagulak, uczennica Gimnazjum nr 5. Marcie akompaniował przy fortepianie pedagog przemyskiej szkoły muzycznej, pan Andrzej Bednarski. Nastrój wieczoru został dopełniony przez wiersze, recytowane przez uczniów klasy 3 c I Liceum: Gabrielę Kogut, Macieja Lechocińskiego i Wiktorię Prajzner.

Koncert pieśni patriotycznych „Śpiewam mojej Ojczyźnie” został przygotowany przez pedagogów : panią Anetę Żurowską z I LO oraz pana Piotra Szelążka z Gimnazjum nr 5. Uroczystość poprowadziła Małgorzata Świetlicka, uczennica klasy 3 c I LO.

Organizatorzy dziękują za pomoc w realizacji imprezy : Naczelnikowi Wydziału Kultury UM w Przemyślu, Pani Barbarze Łapce, Dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego, Panu Tomaszowi Dziumakowi, Dyrektorowi Gimnazjum nr 5, Pani Halinie Wiśniewskiej oraz Dyrektorowi PCKiN „Zamek”, Pani Renacie Nowakowskiej.

Piotr Szelążek