W dniach 20-22.10.2016 r. I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego gościło członków stowarzyszenia, które zrzesza 114 szkół z całej Polski, mających co najmniej stuletnią tradycję. Sama organizacja działa od 1991 roku.

Przemyski zjazd oficjalnie rozpoczął się 21 października uroczystością w auli liceum, zainaugurował go Dyrektor, Tomasz Dziumak, który przywitał gości. Do naszego miasta przybyli dyrektorzy lub ich przedstawiciele z wiekowych szkół średnich z wielu miejscowości: Tarnowa, Warszawy, Rzeszowa, Krosna, Łomży, Nowego Sącza, Płocka, Trzemeszna, Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bielska – Białej, Lublina, Łodzi, Solca, Pińczowa, Torunia, Ostrowa Wielkopolskiego, Nysy, Głubczyc, Jarosławia. Zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania wykładu, wygłoszonego przez Prezesa stowarzyszenia, dr. Józefa Świebodę, pt. „Osiągnięcia najstarszych szkół średnich w dorzeczu Odry i Wisły w latach 1535 – 2015”. Miłym akcentem spotkania w auli były występy muzyczne uczennic I LO. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i wpisach do księgi pamiątkowej uczestnicy zjazdu udali się do Archiwum Państwowego, aby uczestniczyć w otwarciu wystawy „Prawda, Dobro, Piękno – z przeszłości I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu”, przygotowanej przez panią Ewę Grin-Piszczek, przy wsparciu i zaangażowaniu Dyrektora Archiwum, Anny Nowak. Ekspozycja (udostępniona do końca roku) obejmuje lata 1627 – 1950 i jest bardzo różnorodna. Można poznać wyniki nauczania, także sławnych uczniów I LO, np. Józefa Sebastiana Pelczara, Juliana Fałata; obejrzeć najstarsze sprawozdanie z działalności szkoły z roku 1859, księgę pamiątkową z roku 1896 i wiele innych ciekawych dokumentów, fotografii, pamiątek.

W drugiej części dnia miało miejsce Walne Zebranie Członków stowarzyszenia, w czasie którego został wybrany nowy zarząd. Prezesem została pani Marzena Modrzewska-Michalczyk, dyrektor ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie, wiceprezesem - pan Tomasz Dziumak, dyrektor I LO w Przemyślu, a drugim wiceprezesem - dr Henryk Zasępa reprezentujący I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Natomiast wieczór wiązał się z wrażeniami artystycznymi – na deskach szkolnej auli licealiści zaprezentowali małą formę sceniczną „Świat jest teatrem”. Scenariusz na podstawie tekstów W. Szekspira napisała pani Bożena Opalińska.

Istotną częścią programu było zwiedzanie miasta – gości po Przemyślu oprowadzali pan Lucjan Fac i pan Bartłomiej Marczyk. Część grupy zdecydowała się dodatkowo na wycieczkę do Lwowa.

XLII Zjazd Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce obfitował w wydarzenia naukowe, artystyczne i turystyczne. To, jak i zebrania członków stowarzyszenia, z pewnością zainspirowało uczestników do podjęcia nowych działań w swoich placówkach, jak też pogłębiło więzi między szkołami. Goście I Liceum Ogólnokształcącego wyjechali zauroczeni Przemyślem i gościnnością jego mieszkańców. Przyczyniły się do tego świetna organizacja zjazdu, atmosfera stworzona przez pracowników szkoły oraz uczniów. Pomoc w organizacji wydarzenia okazały: Rada Rodziców z I LO, Uzdrowisko Rymanów, Gimnazjum SAILO i kawiarnia Mała Czarna.

Aneta Żurowska

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Poniżej reprezentowane na zjeździe szkoły:
I LO im. K. Brodzińskiego w Tarnowie
XXI LO im. H. Kołłątaja w Warszawie