O tym, że „Słowacki wielkim poetą był” wiedzą wszyscy licealiści, ale od kilku lat przekonują się o tym i gimnazjaliści z powiatu przemyskiego, którzy w kwietniu przybywają do I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, aby uczestniczyć w „Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim”, współorganizowanych z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów ILO w Przemyślu. Te coroczne Spotkania z patronem szkoły organizowane są w miesiącu upamiętniającym jego śmierć. W tym roku 8. kwietnia młodzież gimnazjalna z naszego powiatu „urzeczywistniła spotkanie z Wieszczem”, prezentując życie i twórczość tego wybitnego poety romantycznego, uczestnicząc w konkursach: recytatorskim, wiedzy, poezji śpiewanej, plastycznym oraz na prezentację multimedialną. Do rywalizacji konkursowej w kategorii gimnazjum zgłosili się uczniowie reprezentujący Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu, Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum w Medyce, Gimnazjum w Orłach i Gimnazjum w Żurawicy.

„Spotkania z Juliuszem Słowackim” po raz kolejny zainaugurowała pani Aneta Bednarczyk. Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu – Pan Tomasz Dziumak w słowach powitania życzył uczestnikom wielu pozytywnych emocji, satysfakcji z rywalizacji i jak najlepszych wyników.

Konkursową rywalizację rozpoczęli recytatorzy, którzy w pierwszej części prezento-wali: „Testament mój” lub „Smutno mi, Boże”, a następnie inne z najpiękniejszych wier-szy Słowackiego, w tym m.in.: „Do matki”, „Rozłączenie”, „Zachwycenie”. W jury zasiadały Pani Beata Kryńska – nauczycielka języka polskiego i Pani Anna Szopa – nauczycielka wiedzy o kulturze i bibliotekarz oraz Pani Magdalena Dranka – Sowa nauczycielka języka polskiego w GSAILO. W konkursie poezji śpiewanej można było usłyszeć „Testament mój”, w niespotykanie ciekawych aranżacjach. Równolegle w czasie odbywał się konkurs wiedzy o życiu i twórczości poety. Uczestnicy tej dyscypliny musieli się wykazać szczegółową wiedzą ze znajomości dramatów: „Kordian”, „Balladyna”, „Mazepa” oraz wybranej poezji.

Program „IX Kwietniowych Spotkań z Juliuszem Słowackim” obfitował również w dodatkowe atrakcje, do których należy zaliczyć prezentacje multimedialne obrazujące najważniejsze informacje o romantyzmie, życiu poety i miejscach mu najbardziej bliskich, głównie rodzinnym Krzemieńcu. W przerwie między konkursami uczestnicy raczyli się przygotowanym dla nich po-częstunkiem. Był to czas, w którym można było obejrzeć prace konkursowe ilustrujące dramaty Słowackiego. Atrakcyjność wystawy polegała przede wszystkim na tym, że moż-na było unaocznić sobie dzieła wieszcza w nowoczesnej, ale i bliskiej młodzieży formie komiksu. Po całym dniu zmagań konkursowych jury wyłoniło zwycięzców, co nie było łatwym zadaniem. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a pamiątkowe dyplomy wszyscy uczestnicy.

W konkursie recytatorskim najpiękniej utwory zaprezentowali: Karolina Basista z Gimnazjum w Nr 5 w Przemyślu, Aleksandra Psik z GSAILO w Przemyślu, Paulina Smuczek z Gimnazjum w Żurawicy, Michał Jarosz z GSAILO w Przemyślu.

W konkursie wiedzy o życiu i twórczości poety na podium znaleźli się uczniowie z: GSAILO w Przemyślu, Gimnazjum w Żurawicy, Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 5.

Rozstrzygnięto także konkursy: plastyczny i na prezentację multimedialną. Nagrody w tej dziedzinie odebrali uczniowie ze zgłoszonych szkół.

Przy tej niezwykłej okazji, powiatowego konkursu na poziomie gimnazjalnym, na podsumowanie i rozstrzygnięcie zmagań konkursowych doczekali się również licealiści, którzy swego patrona z roku na rok znają coraz lepiej, uczestnicząc w szkolnej edycji „Spotkań z Juliuszem Słowackim” – ta miała Na koniec Dyrektor Tomasz Dziumak podziękował uczestnikom za udział w konkursach, zaś opiekunom za wzorowe przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych. Oczywiście zaprosił wszystkich do udziału w przyszłorocznej, jubileuszowej edycji Spotkań.

Aneta Bednarczyk

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć