W ostatnim czasie odnalezione zostało tableau absolwentów przemyskiego „Słowaka” z roku szkolnego 1937/38, jedno z najstarszych, zachowanych w oryginale. Przez ostatnie lata przechowywane było ono w niesprzyjających warunkach, co doprowadziło do jego znacznego zniszczenia. Staraniem dyrektora liceum, Pana Tomasza Dziumaka zostało ono przekazane do Pracowni Konserwacji Archiwum Państwowego w Przemyślu, gdzie dokonano jego konserwacji.

Zabiegi konserwatorskie tablicy to szereg skrupulatnych prac, które polegały, m.in. na odczyszczeniu mocno zabrudzonego lica z zacieków, śladów kleju, zmian zagrzybienia, zabezpieczono również i uzupełniono uszkodzone fragmenty papieru tła i podkładu ze sklejki, wykonano barwne retusze przetarć, ubytków, zacieków i przebarwień. W kilku miejscach brakowało zdjęć lub były mocno uszkodzone, zatem przymocowano punktowo reprodukcje graficzne fotografii (korzystając z zachowanego w zbiorze MNZP negatywu) oraz sporządzono podpisy pod zdjęciami profesorów i niektórych zidentyfikowanych uczniów. Wykonano także wzmacniającą i prostującą oprawę z zawieszkami oraz zabezpieczono lico folią matową.

Rezultaty prac konserwatorskich są imponujące, co można ocenić, oglądając zdjęcia ilustrujące ich przebieg. Pięknie odrestaurowane tableau jest eksponowane w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu.

Klasa VIII a 1937/1938

Mirosław Mochnacki
dr Kazimierz Lic
Jan Rajmund Skawiński