Wykład z matematyki w ramach współpracy z AGH
Na tak postawione pytanie odpowiedzi udzielił pan doktor Mirosław Luśtyk , wykładowca z Katedry Równań Różniczkowych Wydziału Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej podczas spotkania z młodzieżą klasy 3 a. Pan doktor odwiedził nas w ramach patronatu AGH nad klasami politechnicznymi (klasa A) oraz w związku z realizacją Roku Zerowego w naszej szkole. Aktualnie zajęcia Roku Zerowego prowadzone są dla grupy liczącej 24 osoby. Uczniowie rozwiązują na nich zadania z poziomu rozszerzonego oraz zadania poszerzające wiedzę i umiejętności matematyczne o treści niewystępujące w podstawie programowej. Taki też cel miał wykład zaproponowany przez pana dr. Luśtyka. Tematem spotkania były liczby zespolone i ich własności. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o istnieniu liczb innych niż rzeczywiste oraz o ich możliwych postaciach. Poznali podstawowe działania na liczbach zespolonych oraz dowiedzieli się, co oznacza sprzężenie danej liczby. Wśród wielu interesujących zagadnień najciekawszym okazało się stwierdzenie, że pewne równania nierozwiązywalne w liczbach rzeczywistych posiadają rozwiązania w zbiorze liczb zespolonych!
Mamy nadzieję, że nowe matematyczne problemy zainteresowały przyszłych inżynierów, programistów, a może naukowców.