Mobilność zagraniczna Litwa 2021

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie "Razem- lepiej, łatwiej i efektywniej". Tym razem panie Agnieszka Organ i Renata Pobidyńska zorganizowały uczniom wyjazd do litewskiej wsi Krakopol, niedaleko miejscowości Olita. Dziesięciu uczniów z klas maturalnych: Maja Szymańska, Jakub Tomaszewski, Michalina Lizoń, Dominika Kocaj, Katarzyna Bereza, Kamila Gołębiowska, Justyna Harań, Amelia Ozibko, Adam Pszeniczny i Gabriela Ryczan, reprezentowali 1LO oraz Przemyśl podczas wyjazdu w dniach 21.11- 27.11.2021r. Ze strony litewskiej w projekcie brała udział równie liczna grupa młodzieży. Oprócz miejscowości Krakopol oraz Olita, młodzi Polacy mieli okazję zwiedzić stolicę Litwy - Wilno oraz Druskienniki. Ponadto młodzież mogła wspólnie angażować się w zajęciach dotyczących zdrowego żywienia, warsztatach kulinarnych poprzez przygotowywanie tradycyjnego litewskiego posiłku: dzukiškos bandos ant lakštu, czyli starte ziemniaki na liściach kapusty. Dzięki prezentacjom młodzi ludzie mogli nawzajem poznać zwyczaje obu państw, system edukacji oraz historie miast, a w chwilach relaksu odwiedzono największe centrum handlowe w kraju oraz bawiono się w ogromnym aquaparku.

Nie zabrakło również zadań kreatywnych, czyli wspólnego przygotowywania komiksu pod tytułem "Our Great..." oraz nauki pisania prawdziwym gęsim piórem. Zrealizowanie projektu zajęło sporo pracy oraz wysiłku, ale na pewno było tego warte, ponieważ dzięki niemu uczniowie mogli zawrzeć nowe, obiecujące przyjaźnie, poznać kulturę innego kraju oraz rozwinąć swoje zdolności językowe.

Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.