Nowości czytelnicze (styczeń, luty)

„Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga”, na podstawie oryginalnej powieści J. K. Rowling, J. Tiffany`ego i J. Thorne`a
Edycja specjalna scenariusza sztuki, która miała premierę na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016 r. pozwala czytelnikom na całym świecie zapoznać się z dalszymi losami Harry`ego, jego rodziny i przyjaciół. Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej nie ma go teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn, Albus, musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, którego nigdy nie chciał przyjąć. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.

„Ten jeden dzień”, Gayle Forman - nowa książka bestsellerowej autorki „Zostań, jeśli kochasz”
Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Ale wystarczy jeden dzień, by wszystko się zmieniło… Pod koniec swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Chłopak różni się od niej pod każdym względem. Kiedy jednak namawia Allyson, aby zmieniła plany i pojechała z nim do Paryża, dziewczyna się zgadza… Ta spontaniczna, nietypowa dla niej decyzja rozpocznie dzień pełen ryzyka i emocji, wyzwolenia i intymności. Nadchodzące 24 godziny mogą zmienić życie Allyson na dobre… „Ten jeden dzień” to romantyczna i wciągająca opowieść o miłości, podróży i niezwykłych przypadkach losu. Ciąg dalszy historii w książce „Ten jeden rok”.

„Stan podgorączkowy”, Grażyna Bąkiewicz – powieść autorki „O melba!” uznanej za Książkę Roku 2002 (I nagroda IBBY)
Gdyby od pięknych widoków z okna zależało szczęście, Zojce właściwie niczego by nie brakowało. Gdy ją poznajemy, nic nie zapowiada dramatu, ot, drobne kłopoty w szkole, nieporozumienia z mamą i bratem, nic wielkiego, zwyczajnie, jak u wszystkich. Jednak atmosfera zagęszcza się, a temperatura rośnie z godziny na godzinę. Brat grzęźnie w nieczystych interesach, a Zojka nie wie, czy powiedzieć o tym mamie, czy może poczekać i przekonać go, że to niebezpieczne. A potem nagle jest już za późno. Tragiczna śmierć Filipa staje się punktem zwrotnym w życiu Zojki i mamy. Zwłaszcza, gdy w ich domu pojawi się Jagna, niby-narzeczona, o której Filip nigdy nie wspominał. Jagna jest sprytna i uparcie dąży do zdobycia tego, na czym jej zależy; uczuć mamy. Zojka musi się pozbyć rywalki. W takiej atmosferze od stanu podgorączkowego do prawdziwej gorączki jest już bardzo blisko, zaledwie parę kresek.

„Opowiem ci mroczną historię”, Stefan Darda – zbiór opowiadań grozy
Utwory ze zbioru powstawały przez kilka lat i są niejako zwieńczeniem oraz podsumowaniem pierwszego etapu twórczości Autora. W publikacji można znaleźć opowiadania, które czytelnicy poznali już wcześniej - jak choćby nominowane do Nagrody Zajdla „Ostatni telefon” i „Spójrz na to z drugiej strony”, czy tytułowe "Opowiem ci mroczną historię" opublikowane wcześniej w jednej z polskich antologii grozy oraz za granicą. Zbiór zawiera też teksty wcześniej niepublikowane, jak chociażby utwór „Nika” (Stefan Darda mierzy się w nim ze znaną ze słowiańskiej mitologii postacią wampira), czy opowiadanie „Pierwsza z kolei” - poruszające formą i przerażające realizmem, niezawierające wątków fantastycznych. Zapraszamy do mrocznego świata wykreowanego przez jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy grozy…

źródło opisu: http://stefandarda.pl/