Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Od 10 lat w akcji

12 i 16 grudnia 2013 r. grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu uczciła 10-lecie działalności klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Sanguis” działającego przy tej placówce. Młodzieży, oddającej krew w przemyskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, towarzyszył Zbigniew Jarema nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, opiekun szkolnego klubu.

„Zdecydowałem się w ten sposób pomagać potrzebującym” – wyznał po oddaniu po raz pierwszy krwi Marcin Buciora, uczeń III klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Po chwili dodał: „Trochę namówił mnie kolega. Nie mam żadnych powikłań, a duchowo fajnie się czuję”. Z tej samej klasy krew oddali także m.in.: Krzysztof Tompalski, Karol Tomaszewski, Kamil Dyjak. Krzysztof i Kamil właśnie rozpoczęli swoją przygodę z krwiodawstwem, a Karol uczynił to po raz drugi. Na pytanie – dlaczego, Krzysztof z uśmiechem mówi: „Bo krew ratuje życie. To nic nie boli, a w ten sposób pomagam ludziom”. Jeden z uczniów widział już wcześniej kilka akcji krwiodawstwa. „Z rodziny krew oddawała już siostra i wujek. Część kolegów z klasy też wcześniej dzieliła się cząstką siebie” – zauważa. Po czym z radością w głosie stwierdza: „Bałem się, że będzie ciężko, a było… SUPER! Prosty gest, a można pomóc”.

24 września 2013 r. ten życiodajny płyn po raz pierwszy oddał Karol. 12 grudnia dzielił się z potrzebującymi tym niczym niezastąpionym lekiem, drugi raz. „Jest to mój obywatelski obowiązek, żeby pomagać chorym. Oddając krew nie musimy się niczego obawiać. Krew się regeneruje. Pomagam komuś, bo kiedyś mogę sam takiej pomocy potrzebować” – powiedział Kamil.

Warto podkreślić, że młodzież ma wspaniały przykład w osobie dyrektora I LO Tomasza Dziumaka. Pan dyrektor od 2007 roku oddaje krew. Ma już na swoim koncie oddanych 6,75 litra. „Chcę serdecznie podziękować wszystkim uczniom i pracownikom kierowanej przeze mnie szkoły, że włączają się aktywnie w działania szkolnego koła HDK „Sanquis” i decydują się na oddawanie krwi. Swoją bezinteresownością i otwarciem na potrzeby ludzi oczekujących pomocy udowadniają swoją dojrzałość i wrażliwość społeczną. Słowa wdzięczności za pracę na polu honorowego krwiodawstwa kieruję do opiekuna koła p. Zbigniewa Jaremy, który do wielu lat popularyzuje wiedzę związaną z tą tematyką, budując właściwe postawy - głównie wśród uczniów przemyskiego „Słowaka”. Oddawanie krwi nie jest straszne, nie boli, a na dodatek daje ogromną satysfakcję oraz wielkie poczucie szerzenia dobra.” – powiedział dyrektor.

W okresie 10 lat klubowicze oddali w sumie 250 litrów krwi.


Pomagają drugiemu człowiekowi w powrocie do zdrowia


5 czerwca 2003 roku w I LO w Przemyślu Krystyna Lachowicz, kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w tym mieście i Zdzisław Wójcik, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP przeprowadzili w klasach trzecich pogadanki mające na celu przybliżenie młodzieży roli i znaczenia krwi oraz bezinteresownego oddawania tego cennego leku. Promując honorowe krwiodawstwo, udzielali informacji na temat organizacji akcji krwiodawstwa oraz zachęcali do systematycznego i wielokrotnego oddawania krwi.

Informacje przekazywane były w ramach rozpoczętej w miesiącu wrześniu 2002 roku akcji pod hasłem „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew” prowadzonej przez ww. osoby. Uczniowie po przemyśleniu przekazanych informacji szybko podjęli decyzję. W miesiącach wakacyjnych kilkoro z nich oddało honorowo krew dla potrzebujących w punkcie krwiodawstwa w Przemyślu, przy ul. Monte Cassino.

W listopadzie 2003 roku korzystając z przyjazdu ambulansu z RCKiK w Rzeszowie, obsługującego zbiorową akcję oddawania krwi w Zespole Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego, czyli po sąsiedzku, młodzież z I LO pod kierunkiem Zbigniewa Jaremy przeszła swoisty „chrzest”. „To cieszy, że uczniowie chcą w ten sposób pomagać potrzebującym. Większość z nich podzieliła się swoją krwią po raz pierwszy w życiu” – opowiadał pan Zbigniew.

9 grudnia 2003 roku powstał w I LO klub HDK PCK o nazwie „SANGUIS”. Kierownictwo w klubie objęła Joanna Głuszko. Wiceprezesem został Krzysztof Lichota, sekretarzem Lucyna Pawełek, a skarbnikiem Bartłomiej Bącal. Opiekunem z ramienia grona pedagogicznego jednogłośnie wybrany został p. Zbigniew, którego zaangażowanie w sprawy krwiodawstwa jest godne naśladowania. W pełni dostrzegł powagę tematu i swoją konsekwencją w postępowaniu w znaczący sposób przyczynił się do powstania klubu.

Fakt utworzenia klubu został odnotowany w szkolnej kronice. Powstała również gablotka, której treść wzbogacona kolorowymi zdjęciami informuje brać szkolną o składzie klubu oraz zachęca do wstąpienia w jego szeregi.

O tym jak cennym darem jest krew, niewątpliwie wiedzą uczniowie tej szkoły. Taka postawa świadczy o ich dojrzałości. Warto nadmienić, że był to dziesiąty szkolny klub HDK PCK w Przemyślu, który powstał w latach 2002-2003.

Tekst: Zdzisław Wójcik, zdjęcia: Zdzisław Wójcik i Zbigniew Jarema

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć