Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Pasowanie na ucznia I LO

Społeczność Słowaka przyjęła do swojego grona pierwszoklasistów
(o uroczystości pasowania)

Pasowanie miało odświętny charakter. Odbyło się 9 września, w auli liceum, w obecności dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców. Uświetniło je swoją obecnością wielu zaproszonych gości, m. in Prezydent Przemyśla, Robert Choma, Posłowie: Marek Rząsa i Piotr Tomański; Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Andrzej Matusiewicz; Przewodniczący Rady Miasta, Rafał Oleszek; Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, Piotr Idzikowski oraz Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu, Jarosław Dyrda.

Uroczystość, którą prowadzili nauczyciele: pani Justyna Trojnar, pan Marek Magdziak i pan Janusz Życzkowski, rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru I LO i odśpiewaniem hymnu narodowego przez klasę III a1. Następnie głos zabrał pan Dyrektor, Tomasz Dziumak, który pogratulował adeptom liceum pierwszego sukcesu, a mianowicie…wkroczenia w mury Słowaka i życzył im, by dobrze zapisali się na kolejnych kartach historii szkoły. Z ust zaproszonych gości padały słowa o rozwijaniu talentów („kto raz się ze źródła wiedzy napije, ten zawsze już będzie jej spragniony”); pan prezydent nawiązał do motta widniejącego nad sceną: „Człowiek lubiący się kształcić, nigdy nie jest bezczynny”. Mówcy chętnie przyznawali się do bycia absolwentami I LO, a także wspominali … Jak zauważył jeden z posłów, renoma placówki przyciągnęła będącego z wizytą w mieście Premiera, pana Donalda Tuska.

W czasie uroczystości wręczono nagrody i stypendia dla najlepszych absolwentów w roku szkolnym 2009/2010:
- Nagrodę Pana Roberta Chomy za wybitne osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych otrzymał Karol Ilba, uczeń klasy III a – laureat ogólnopolskiej V Olimpiady Przedsiębiorczości, finalista ogólnopolskiej II Olimpiady Wiedzy o Finansach - Banki w akcji, zdobywca VI miejsca na etapie diecezjalnym Olimpiady Teologii Katolickiej; do olimpiad przygotowywali go: pani mgr Małgorzata Krzeszowska i ks. mgr Jerzy Gałązka.;

- Nagrodę Stowarzyszenia Absolwentów I LO dla najlepszego absolwenta uzyskał Adam Stopa, uczeń klasy III a, który może się pochwalić najwyższą średnią ocen na świadectwie ukończenia szkoły i wzorową oceną zachowania, jak również tytułem laureata XXV Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała, do którego przygotowywał się pod kierunkiem pani mgr Marii Głowaty.

- Nagrodę im. Dyrektora Adama Żaka, przyznawaną przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO za najlepszą pracę napisaną w ramach konkursu literackiego dla uczniów klas maturalnych, zdobyła Małgorzata Turek, uczennica klasy III c 1. Małgosia jest także laureatką XXXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz finalistką regionalnego etapu XXVIII Olimpiady Języka Łacińskiego. Do olimpiad była przygotowywana przez panią mgr Bożenę Opalińską – Tomusiak, nauczycielkę języka polskiego i panią mgr Renatę Szmuc, nauczycielkę języka łacińskiego

Poza tym, już po raz drugi, Kazar Footwear spółka z o. o ufundowała całoroczne stypendium za osiągnięcia w nauce nowożytnych języków obcych. Uzyskały je dwie uczennice: Aleksandra Kozaczenko z klasy III f i Aleksandra Jaszak z klasy II f.

Po przemówieniach i wręczeniu nagród, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów I LO, przyjmując legitymacje z rąk pana Dyrektora. Oficjalną część uroczystości zakończył hymn szkoły: wiersz Juliusza Słowackiego, Testament mój, w wykonaniu klasy III a1 (pozostaje mieć nadzieję, że uczniowie klas I wkrótce przyswoją sobie tekst). W części artystycznej, przygotowywanej pod opieką pani Beaty Kryńskiej, uczniowie zaprezentowali twórczość patrona liceum. Usłyszeliśmy fragmenty listów w interpretacji Pawła Surmacza z III h i wiersz Ułamki - recytowała Justyna Przybylska, uczennica klasy III c, w sugestywny sposób wzywająca zgromadzonych: „Słuchajcie wieszczów! Podnieście czoła!” . Możliwościami wokalnymi zachwyciły publiczność Wiktoria Wach z III h i Sylwia Majka z klasy III e. Wiktoria śpiewała: „żyj z całych sił, idź własną drogą” (Do kołyski Dżemu), zaś Sylwia - o byciu sobą i miłości. W tym klimacie zakończyła się uroczystość. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia klas z wychowawcami, a potem … zwykłe szkolne dni.

Aneta Żurowska


kliknij w zdjęcie aby powiększyć