Zgodnie z tradycją szkoły 21 września 2017 roku miało miejsce symboliczne przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności Słowaka. W tym dniu zostali również wyróżnieni najlepsi absolwenci I LO w minionym roku szkolnym. Tę szczególną chwilę swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, m.in. Wicewojewoda Podkarpacki, pan Piotr Pilch, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, pan Janusz Hamryszczak, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu, pan Artur Derdziak, Przewodniczący Rady Rodziców, pan Marek Pacławski, Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, pani Renata Nowakowska, przedstawiciel firmy Kazar Footwear, pan Mariusz Siedlewicz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi, pan Jarosław Dyrda.

Uroczystość, którą prowadzili nauczyciele: pani Beata Kryńska oraz pan Paweł Polański, rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru I LO i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Dyrektor, pan Tomasz Dziumak, który pogratulował adeptom liceum pierwszego sukcesu, jakim było wkroczenie w mury ,,Słowaka”, a także życzył im, by dobrze zapisali się na kolejnych kartach historii szkoły. Podziękował fundatorom stypendiów i nagród, podkreślając jednocześnie znaczenie tych wyróżnień dla najlepszych absolwentów i uczniów oraz ich wpływ na budowanie prestiżu liceum. Wręczył również honorowe wyróżnienie „Przyjaciel Przemyskiego Słowaka”, pani Renacie Nowakowskiej, która od wielu lat współpracuje z liceum, szerząc działalność kulturową nie tylko w I LO jak również w całym Przemyślu.
Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pan Artur Derdziak, wręczył wyróżnionym absolwentom następujące nagrody:

- Nagrodę Stowarzyszenia Absolwentów I LO dla najlepszego absolwenta otrzymał Daniel Bałut, który mógł poszczycić się najwyższą średnią ocen na świadectwie ukończenia szkoły.

- Nagrodą Stowarzyszenia Absolwentów I LO dla najlepszego olimpijczyka uhonorowano Andrzeja Czternastka, Finalistę XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, Finalistę XXV Olimpiady Teologii Katolickiej, zwycięzca konkursu Capital Challenge Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Nagrodę Stowarzyszenia Absolwentów I LO,"Dynia dla wybitnego umysłu otrzymał Beniamin Jędrychowski, który uzyskał tytuły: Laureata I stopnia X Ogólnopolskiej Olimpiady ,""O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki, Laureata I miejsca XVI Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im prof. Franciszka Leji, Laureat XVI edycji Konkursu Wiedzy Technicznej, Wyróżniony Finalista XXXI Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała.

- Nagrodę im. Dyrektora Adama Żaka, przyznawaną przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO za najlepszą pracę literacką w ramach konkursu dla uczniów klas maturalnych, uzyskał Kacper Pszonak.

Poza tym, już po raz kolejny, spółka Kazar Footwear ufundowała comiesięczne stypendia za osiągnięcia w nauce języków nowożytnych. Uzyskali je: Joanna Dobosz z klasy III F oraz Aleksandra Biczek z II A. Kilka dni wcześniej doktor, pan Jan Podgórski, wręczył jednorazowe stypendium dla ucznia wybitnie zdolnego, które odebrał Mateusz Bąk z klasy III a.
Nagrodzonym bardzo gratulujemy.

W dalszej części uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez dyrektora szkoły na licealistów, otrzymując jednocześnie legitymację szkolną. Następnie klasa III a odśpiewała hymn szkoły.

Uroczystość zakończyła się sesją zdjęciową – zespoły klasowe zostały uwiecznione na fotografiach wraz z wychowawcami i dyrektorem liceum.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć