Sejm Dzieci i Młodzieży

1 czerwca 2017r. już po raz 23 odbyła się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Do tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia dostały się dwie uczennice I Liceum - Zuzanna Szott i Wiktoria Kaszelny. Aby tego dokonać musiały wykonać projekt społeczny, którego temat był tożsamy z tematem przewodnim sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży - "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej". Zuzanna i Wiktoria w swojej pracy skupiły się na historii Brygad Wywiadowczych działających na terenie miasta Przemyśla. Zwieńczeniem ich prac była konferencja "Lokalni Bohaterowie" zorganizowana w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

W ten sposób Zuzanna i Wiktoria znalazły się w gronie 460 posłów Sejmu DiM, którzy 1 czerwca znaleźli się w murach Sejmu RP, aby obradować nad kwestiami lokalnych bohaterów i dekomunizacji przestrzeni publicznej. Posłowie przybyli do Warszawy już dzień wcześniej, w celu zwiedzenia miejsc pamięci znajdujących się w stolicy. Po zwiedzaniu miały miejsce dyskusje nad poprawkami do uchwały SDiM. Była to także okazja do integracji między województwami i rozmów na temat przyszłej współpracy na polu społecznym. Wielu posłów tworzyło wtedy również swoje przemówienia, które niektórzy mieli okazję zaprezentować już następnego dnia na Sali Plenarnej.

1 czerwca po wejściu do budynku Sejmu młodzi posłowie odbyli spotkania z politykami i zapoznali się ze stoiskami wszystkich obecnych w parlamencie partii politycznych (a także Rady Dzieci i Młodzieży RP). O godzinie 10 rozpoczęły się obrady, które uświetnili swoją obecnością między innymi: Rzecznik Praw Obywatelskich - Marek Michalak, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Marzena Machałek, a także prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Jarosław Szarek. Następnie głos zabrali młodzi parlamentarzyści, którzy opowiadali zarówno o swoich poglądach politycznych, jak i o kwestiach związanych z lokalnymi bohaterami i ich znaczeniem dla społeczeństwa. Kolejnym etapem obrad było głosowanie nad poprawkami do uchwały, a następnie nad nią samą. Na zakończenie pobytu w Sejmie, Zuzanna i Wiktoria, podobnie jak pozostali posłowie z województwa podkarpackiego, udały się na spotkanie z Marszałkiem Sejmu, Markiem Kuchcińskim. Pan Marszałek opowiedział im o historii polskiego parlamentaryzmu, a także nieco o swojej pracy i przemyskich korzeniach - jak się okazało, pan Kuchciński był sąsiadem bohaterki na której opierał się projekt Zuzanny i Wiktorii.

Posłanki z I Liceum do Przemyśla wróciły już w nocy, żegnając się z posłami, którzy mieszkali jeszcze bliżej Bieszczad (czy też nawet z nich!). Wyjazd pełen niesamowitych historii, wartościowych znajomości i ważnych dyskusji zakończył się obietnicami współpracy z innymi posłami w kwestiach projektów społecznych, a także zastrzykiem motywacji do dalszych działań.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć