Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Wizyta polsko-chorwacka. Zagrzeb, 4–10 IV 2009

I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu jest jedyną szkołą średnią w Polsce, która prowadzi wymianę uczniowską ze szkołą z Chorwacji. Od trzech lat partnerem popularnego „Słowaka” jest IV Gimnazija z Zagrzebia – najlepsza szkołą średnia językowa w kraju.

Po wrześniowym pobycie Chorwatów w Przemyślu i marcowym spotkaniu na Węgrzech przyszedł czas na rewizytę Polaków w Zagrzebiu (4–10 IV). Jedenastoosobową grupę z I LO tworzyli: Michał Rutka, Marcin Pazowski, Mikołaj Błoński, Katarzyna Margańska, Paulina Zybińska, Patrycja Sorochtej, Klaudia Brykajło, Renata Stawarz, Iwona Kocyła, Edyta Kostrubiec, Wioletta Witkowska. Młodzież, kierowana przez dr. Tomasza Pudłockiego i mgr Monikę Buczek po drodze dwa razy zatrzymała się jeszcze w Szekesfehervar i Budapeszcie, zwiedzając w stolicy Węgier m.in.: zabytki wzgórza będzińskiego (Basztę Rybacką, kościół św. Macieja, zamek Habsburgów), katedrę św. Stefana, pomnik obrońców Przemyśla z lat 1914–1915, Plac Bohaterów, wyspę św. Małgorzaty oraz w Muzeum Sztuk Pięknych dwie duże wystawy z kolekcji berneńskiej i paryskiej – dzieła A. Muchy i G. Moreau. Tradycyjnie grupa oprowadzana przez dr. Pudłockiego „wydrapała” się na Wzgórze św. Gelerta, by podziwiać piękną panoramę miasta. Nowością była wizyta w parlamencie, prawdziwej perle neogotyku – prawdopodobnie pierwsza wizyta delegacji I LO w tym jakże znanym miejscu.

Gospodarze przygotowali dla swoich partnerów z Polski bardzo interesujący program, który obejmował m.in.: zwiedzanie stolicy, zwiedzanie szkoły i spotkanie z dyrektorem prof. Milivojem Milišą, wizytę w Ambasadzie RP w Zagrzebiu, Towarzystwie Kultury Polskiej „Mikołaj Kopernik” w Zagrzebiu (gdzie powitali przybyłych przewodnicząca Walentyna Leončarić i profesor Uniwersytetu Zagrzebskiego Boris Hutinec) oraz wycieczkę nad Adriatyk do Opatii i Puli (w tej ostatniej znajdują się piękne zabytki rzymskie, w tym olbrzymi amfiteatr, Łuk Sergiusza i świątynia Augusta). Ze względu na to, że wyjazd był podsumowaniem dotychczasowej trzyletniej działalności nie zabrakło i akcentów, które były dotychczasowymi priorytetami wzajemnej współpracy: poznawania kultury żydowskiej, zgłębiania tragedii Holocaustu (wspólnego dziedzictwa i doświadczenia krajów europejskich) i warsztatów poświęconych potrzebie pielęgnowania i rozwijania takich wartości jak: tolerancja, otwartość, dialog. Temu służyły wizyta w zagrzebskiej gminie żydowskiej, czy poznawanie nowych form zdobywania wiedzy nt. Holocaustu w oparciu o amerykański projekt Paper clips (Spinacze). Za projekt odpowiadali nauczyciele: Petar Bagarić i Marina Vrdoljak. Polscy kierownicy projektu spotkali się tradycyjnie z prof. Damirem Agacić’em z Uniwersytetu Zagrzebskiego, dzięki którego studenckim wyjazdom do Polski obaj dotychczasowi kierownicy i inicjatorzy wymiany mogli się poznać.

Poza walorami edukacyjno-turystycznymi uczestnicy wymiany mieli doskonałą okazję do ćwiczenia swoich umiejętności językowych – językiem wymiany jest bowiem język angielski, a także (ze względu na Wielki Tydzień) do podpatrzenia chorwackich zwyczajów wielkanocnych, które różnią się od polskich.

Korzystając z okazji pożegnania z inicjatywą, na czele której stałej 3 lata, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej realizacji. Mam nadzieję, że uczestnikom wymiany pozostaną niezapomniane przeżycia, a nowi realizatorzy projektu na czele z mgr. Moniką Buczek nie tylko podtrzymają dobrą współpracę z Chorwatami, ale dodatkowo ją rozwiną.

dr Tomasz Pudłocki

Galeria