W dniach 9 – 11 czerwca 2016 r. odbył się XXXI Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, na który przybyli przedstawiciele z Polski, Czech i Ukrainy. To tu, w Europejskiej Stolicy Kultury, ponad 30 lat temu Pani Izabela Koziej (dyrektor IX LO we Wrocławiu) i Pan Andrzej Król postanowili zaprosić do współpracy szkoły, którym patronuje J. Słowacki. Tak narodziła się idea zlotów. Naszą szkołę na tegorocznym Zlocie reprezentowali Daniel Bałut – uczeń klasy II B oraz Małgorzata Świetlicka – uczennica klasy II C pod opieką Pani prof. Anety Bednarczyk.

Pierwszy dzień Zlotu rozpoczął się od wystąpienia Gości Honorowych, m.in. Pana Andrzeja Króla – pomysłodawcy Zlotów oraz prof. Mieczysława Inglota oraz prof. Krzysztofa Bilińskiego – patronów naukowych Zlotu. Następnie odbyła się część pisemna Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości patrona naszej szkoły. Na koniec dnia uczestnicy Zlotu udali się na zwiedzanie imponującej Panoramy Racławickiej.

Kolejny dzień przepełniony był wydarzeniami kulturalnymi. Rano dowiedzieliśmy się, kto został zakwalifikowany do części ustnej Konkursu Wiedzy. Daniel – uczeń naszej szkoły znalazł się w gronie tych najlepszych. Następnie udaliśmy się pod pomnik Juliusza Słowackiego, gdzie złożyliśmy kwiaty i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie zlotowiczów. Tu w otoczeniu drzew młodzież wrocławskiego Słowaka recytowała utwory Patrona szkoły. Później w Ossolineum uczestniczyliśmy w wykładzie dra Grzegorza Polaka o życiu innego twórcy romantycznego – Aleksandra Fredry. Po wykładzie oglądaliśmy wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi, na której znalazły się oryginalne rękopisy „Trylogii” i „Qvo vadis”, po czym poszliśmy do Muzeum Pana Tadeusza – to nowe miejsce w Europejskiej Stolicy Kultury wywołało w nas zachwyt, gdyż jest to obiekt nowoczesny i w pełni multimedialny. Po powrocie do szkoły odbyła się część ustna Konkursu Wiedzy oraz Konkurs Artystyczny, podczas którego Małgosia świetnie wykonała utwór „Los mię już żaden nie może zatrwożyć…”. Na koniec dnia odwiedziliśmy Kino Nowe Horyzonty, gdzie obejrzeliśmy film „Dzikie historie”.

W sobotę – ostatni dzień Zlotu – zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody. Nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia w swoich kategoriach, za co należą się im szczere gratulacje, gdyż poziom konkursów był niezwykle wysoki i wyrównany. Na zakończenie Zlotu udaliśmy się do Muzeum Narodowego, aby obejrzeć wystawę pt. „Modna i już! Moda w PRL”, która ukazała, jak pomysłowe i oryginalne były stroje Polek w tamtym czasie.

Na pewno na długo zapamiętamy ten Zlot, gdyż poznaliśmy wspaniałych ludzi i mieliśmy możliwość przeżycia wielu pięknych chwil w niezwykle interesującym Wrocławiu.

Daniel Bałut

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć