Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

„Sapere Aude” to nowa gazetka szkolna powstała z oddolnej inicjatywy aktywnych uczniów liceum. Pierwszy numer ukazał się w październiku 2014 r. W piśmie podejmujemy tematykę nie tylko szkolną, lecz przede wszystkim - społeczną, polityczną, ekonomiczną oraz historyczną. Jak sama nazwa wskazuje, nasza platforma wymiany myśli ma na celu zmusić do głębszej refleksji, poruszyć, obudzić postawę krytyczną oraz jednocześnie - zwrócić uwagę czytelników na różnorakie problemy. Redaktorem naczelnym „Sapere Aude” jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Przemysław Wołoszyn; jest on również odpowiedzialny za druk oraz dystrybucję gazetki. „Sapere Aude” nie ma stałego zespołu redagującego, poza kilkoma współpracownikami, pismo tworzą ochotnicy, ludzie mający coś do przekazania w danym czasie. Staramy się, aby gazetka wychodziła jako miesięcznik, lecz nie zawsze nam się to udaje z różnych względów.


Przemysław Wołoszyn



Adres e- mailowy dla zainteresowanych współpracą: saperaude@interia.pl






Wydania archiwalne:

O działalności zespołu redakcyjnego szkolnej gazety „Likejon”

Projekt „Likejona” powstał w naszej szkole już w roku 1999 r. To jedyne w swoim rodzaju pismo społeczności uczniowskiej I LO przez lata przeżywało wzloty i upadki. Zwykle znajdowali się zapaleńcy gotowi zaangażować się w pracę redakcyjną. Na łamach „Likejona” pojawiało się wiele ciekawych artykułów, pisanych zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Renoma pisma rosła z każdym wydaniem, co poskutkowało otrzymaniem przez nie międzynarodowego numeru wydawniczego „ISSN”.

Nowy rozdział w dziejach gazetki rozpoczął się w kwietniu 2006. Wtedy właśnie, po ponad rocznej przerwie, udało się wznowić wydawnictwo. Kiedy ambitne plany skonfrontowały się z rzeczywistością, okazało się, że działalność redakcyjna wymaga wiele pracy i poświęceń. Nikt jednak nie myślał o poddaniu się – pod prąd jest ciężko, ale zawsze do przodu. Z każdym numerem „Likejon” nabierał wyraźniejszych kształtów. Stawał się forum dyskusji o sprawach ważnych dla uczniów. Obok aktualności z życia szkoły, na łamach pisma pojawiała się twórczość własna uczniów naszego liceum: wiersze, opowiadania… Jednym słowem – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad gazetką, nieraz spotykaliśmy się z bynajmniej nie zachęcającymi głosami: „Kto jeszcze wydaje gazetki szkolne… ?”, „Teraz przecież jest Internet…”, „Kto to będzie czytał…?”. Cóż… o zainteresowaniu słowem pisanym świadczy niemała liczba czytelników. Natomiast praca redakcyjna… trudno wytłumaczyć – to trzeba przeżyć: wysiłek włożony w złożenie numeru, widok świeżo wydrukowanego egzemplarza i przede wszystkim praca ze wspaniałymi ludźmi. To wszystko sprawia, że „Likejon” przestaje być tylko gazetką szkolną - staje się Przygodą Życia!


Od kwietnia 2006 do stycznia 2008 r. trzon redakcji tworzyli: Marcin Dyjak, Patryk Górski (oni też byli iskrą, która sprawiła, że „Likejon” się odrodził ), Edyta Lewicka (tylko do października 2006 r.), Dominika Majcher, Emilia Osowska, a w roku 2008: Sandra Steinmetz i Dominika Wąs. Opiekę nad zespołem sprawowała Aneta Żurowska, nauczycielka języka polskiego.

Pierwszymi redaktorami głównymi byli: Agnieszka Sanowska i Patryk Górski. P.Górski udzielał się jako fotograf i redaktor techniczny; w tej drugiej funkcji od grudnia 2006 r. [nr 4] zastąpił go Karol Ligęza. Od numeru 4. redaktorami głównymi byli: M. Dyjak i D. Majcher (równocześnie etatowy felietonista i kronikarz szkolnych wydarzeń). Emilia Osowska chyba każdy numer wbogacała swoimi tekstami ( ich rozpiętość tematyczna jest imponująca – od aktualności szkolnych, historii, przez muzykę po polemiki na temat nowej matury). Poza tym przejęła po Edycie Lewickiej dział grafiki. Od nr. 10. redaktorką główną została S. Steinmetz. Niezrównanymi felietonistami byli: Krzysztof Guła i Katarzyna Hano, zaś Anna Sura potrafiła pisać o wszystkim: począwszy od pop - kultury, a na rzezi koni skończywszy.

Trzy pierwsze numery tej edycji gazety sponsorował pan Wojciech Górski, przy wydawaniu numerów od 5. do 7. „Likejon” korzystał z pomocy Fundacji Wspierania Osób Niesłyszących w Przemyślu, zaś , począwszy od grudnia 2007 r. [nr 9.] zespół drukował gazetkę na drukarce laserowej, zakupionej z własnych funduszy. Wyjątkiem był numer jubileuszowy gazety, wydany z okazji obchodów jubileuszu 380-lecia istnienia naszego liceum, wydrukowany dzięki funduszom szkolnym.

Do grudnia 2008 roku udało się wydać trzynaście numerów pisma. Niestety, ta liczba okazała się pechowa, ponieważ, jak do tej pory, mimo prób wskrzeszenia działalności, jest to numer ostatni.

Marcin Dyjak –absolwent Słowaka
Aneta Żurowska