Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

W 2015 roku obchodzimy 72 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.

Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Walki trwały trzy tygodnie. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców odebrali sobie życie. Nielicznym walczącym udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. Żonkile związane są właśnie z tą postacią . W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN, rozdając podczas obchodów 72 rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów.

I Liceum Ogólnokształcące również przyłączyło się do tej akcji. Uroczystość, która odbyła się w auli 20.04.2015r. prowadziła i przygotowała pani Beata Kryńska. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji pana Artura Derdziaka , który w swoim wystąpieniu odwołał się do zagadnienia : ,,Łączy nas pamięć”. Następny punktem programu było przedstawienie oparte na fragmentach utworu Hanny Krall ,,Zdążyć przed panem Bogiem” , w którym wystąpili uczniowie:

Natalia Szczepanik I a
Ewa Podbilska I h
Maria Balicka II g
Aleksandra Stelmaszczyk II c
Jan Kornecki II b
Beata Błażusiak II b
Katarzyna Bereźnicka II a

Prezentacja multimedialna odwołująca się do wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku zakończyła uroczystość w I LO. Przy wejściu do szkoły uczniowie rozdawali papierowe żonkile, symbol pamięci i szacunku.
Pamiętajmy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.


Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć