Czwartkowy poranek 3 września 2009 r.

Juliuszu! Witaj!

Czwartkowy poranek 3 września 2009 r. był już od dawna wyczekiwany przez całą społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. W tym dniu odbyła się uroczystość, która na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczniów, nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości. O godz. 8.30 rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia popiersia Juliusza Słowackiego oraz tablicy okolicznościowej z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy urodzin naszego Patrona.

Na uroczystości pojawiło się wielu zacnych gości: Jego Ekscelencja Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski, który dokonał poświęcenia popiersia Juliusza Słowackiego i tablicy okolicznościowej. Przybyli także parlamentarzyści: Pan Marek Rząsa i Pan Piotr Tomański, Pani Janina Mielnikiewicz - Kierownik przemyskiego oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Starosta przemyski - Jan Pączek, Prezydent Miasta Przemyśla - Robert Choma, który wraz z Dyrektorem Liceum Tomaszem Dziumakiem - Przewodniczącym Podkarpackiego Komitetu Obchodów 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego dokonał aktu odsłonięcia popiersia Juliusza Słowackiego oraz tablicy okolicznościowej.

Wśród gości nie zabrakło również panów wiceprezydentów Miasta Przemyśla: Dariusza Iwaneczki i Wiesława Jurkiewicza, pracowników Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego oraz absolwentów i przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego.

Na szczególną uwagę pośród zaproszonych zasługuje Pan Piotr Zbrożek absolwent naszej szkoły, autor i wykonawca popiersia oraz tablicy okolicznościowej, który nie krył wzruszenia, gdy widział, jak entuzjastycznie zostało przyjęte przez wszystkich zgromadzonych popiersie "Julka".

W czasie naszego święta głos zabrali: Dyrektor Liceum Tomasz Dziumak i Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W części artystycznej usłyszeliśmy fragmenty tekstów naszego Patrona, które zaprezentowały uczennice Słowaka.

Dalsza część uroczystości przeniosła się do auli szkolnej, gdzie wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć film o Krzemieńcu - rodzinnym mieście Juliusza Słowackiego oraz wysłuchać wykładów wygłoszonych przez panią mgr Bożenę Opalińską "Juliusz Słowacki -droga do arcydzieła" i pana dr. Tomasza Pudłockiego "Rola i miejsce Juliusza Słowackiego w życiu społeczności I Gimnazjum w Przemyślu do 1939 r.".

Całość zakończył Pan Dyrektor, dziękując wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości.

kliknij w zdjęcie aby powiększyć