Maria Witkiewicz – wspomnienie

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczyciela naszej szkoły Pani Profesor Marii Witkiewicz. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 5 lipca 2016 r. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu i zgromadziły liczne grono byłych współpracowników i wychowanków zmarłej.

Pani Maria Witkiewicz urodziła się 27 sierpnia 1934 r. w Poznaniu. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, naukę kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, następnie pracowała jako nauczyciel wychowania plastycznego w liceach wrocławskich, a od 1.września 1963 r. w Zasadniczej Szkole Zawodowej CZSP w Przemyślu. We wrześniu 1977 r. podjęła pracę w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, a następnie w 1979 r. w Liceum Plastycznym w Jarosławiu. W 1994 r. przeszła na emeryturę.

Pani Maria należała do najbardziej wyróżniających się w pracy nauczycieli. Była świetnym pedagogiem, dbała o rozwój artystyczny i intelektualny młodzieży, prace wykonane przez uczniów pod jej kierunkiem reprezentowały wysoki poziom plastyczny. Wraz z młodzieżą czuwała nad dekoracją budynku szkolnego. Była inicjatorką i wykonawczynią wystaw na terenie liceum.

Za swoją wyróżniającą się pracę zawodową w roku szkolnym 1986/87 otrzymała nagrodę Dyrektora Szkoły I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu. Za całokształt pracy otrzymywała ocenę wyróżniającą.

Aktywnie działała na polu kultury i sztuki. Była członkiem Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Przemyślu oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Plastyki przy Wojewodzie Przemyskim. Została uhonorowana odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz odznaką „Zasłużona dla Województwa Przemyskiego”.

Chętnie angażowała się we wszelkie przedsięwzięcia plastyczne. Była niezwykle lubiana i szanowana przez uczniów, dla których była autorytetem. Zawsze oddana była szkole i sprawom artystycznego wychowania młodzieży.