Pielgrzymka Maturzystów

W dniu 1 października 2011 r. odbyła się Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Hasłem przewodnim pielgrzymowania i modlitwy uczniów i ich nauczycieli przed Wizerunkiem Bogarodzicy na Jasnej Górze były słowa św. Pawła Apostoła: „Krzyż mocą i mądrością Bożą”. Zewnętrznym znakiem towarzyszącym pielgrzymowaniu był zabrany przez maturzystów krzyż, który każdy z nich otrzymał, przyjmując sakrament bierzmowania. Do pielgrzymki młodzież przygotowywała się przez katechezy okolicznościowe przeprowadzone we wrześniu.
Nasze czuwanie rozpoczęło się w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 17.00. Zostaliśmy tam przywitani przez Księży z Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu - organizatorów Pielgrzymki Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej. Wspólnie z maturzystami i nauczycielami szkół ponadgimnazjalnych z Przemyśla, Sanoka, Leska, Ustrzyk Dolnych, Jarosławia, Radymna, Dynowa, Birczy i Dubiecka - wysłuchaliśmy katechezy o mocy odkupienia płynącej z Krzyża Chrystusowego i wartości Jego Ofiary. Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej prowadzonej przez maturzystów z Jarosławia na Wałach Jasnogórskich. O godz. 21.00 wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim w towarzystwie maturzystów całej Archidiecezji Przemyskiej. Po Apelu maturzyści z II LO w Przemyślu prowadzili modlitwę różańcową w Kaplicy Cudownego Obrazu. Zwieńczeniem pielgrzymowania była Uroczysta Eucharystia sprawowana m.in. w intencji uczniów klas maturalnych, dyrekcji, wychowawców, nauczycieli, rodziców i pracowników administracji I LO w Przemyślu.
W pielgrzymce wzięło udział 5 500 maturzystów, ponad 100 katechetów i około 200 nauczycieli i pracowników szkół ponadgimnazjalnych. Z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu w Pielgrzymce uczestniczyło 191 uczniów klas III i 15 opiekunów: dyrektor szkoły – p. mgr Tomasz Dziumak, wychowawcy klas III – p. mgr Anna Szopa, p. mgr Renata Szmuc, p. mgr Paweł Polański, p. mgr Monika Szozda, nauczyciele – s. mgr Hanna Swynczak, p. mgr Paweł Mazurek, p. mgr Aneta Bednarczyk, katecheci – ks. mgr Jerzy Gałązka (kierownik wycieczki), ks. mgr Stanisław Piegdoń, s. mgr Bogumiła Mucha, pielęgniarka – p. Krystyna Walendziak oraz pracownicy administracji szkoły – p. Teresa Oleksów, p. mgr Monika Głuszko, p. mgr Bożena Witkowska. Wspólnie z nami pielgrzymowało 8 maturzystów z ks. mgr. Tadeuszem Bajem z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

ks. Jerzy Gałązka