Tegoroczna rewizyta w partnerskim mieście miała miejsce w dniach 2.06.-10.06.2014r. W wymianie wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły: Paulina Dryjańska, Adrianna Inglot, Justyna Półchłopek, Izabela Owsianko, Joanna Machaj, Monika Płaziak , Magdalena Pach, Julia Zarańska, Anna Sadowska , Dominika Derdziak, Łukasz Bajda. Grupą opiekowały się nauczycielki języka niemieckiego: Pani Monika Szozda i Pani Agnieszka Organ.

Strona niemiecka przygotowała bardzo interesujący program pobytu. Obejmował on :

• zwiedzanie miasta Paderborn,
  • zajęcia lekcyjne w Gimnazjum Schloß – Neuhaus, zapoznanie z niemieckim systemem nauczania i wychowania, poznanie bazy naukowej szkoły i jej funkcjonowania,
  • zajęcia sportowe w centrum sportu „Ahorn Sportpark”,
  • zwiedzanie największego muzeum komputerowego w Europie „Heinz Nixdorf Forum”,
  • zajęcia warsztatowe „Idee & Genuss”,
  • całodniową wycieczkę do parku rozrywki,
  • bowling w klubie młodzieżowym „ NEW ORLEANS”,
  • liczne spotkania integracyjne.

Szczególnym punktem programu było uroczyste przyjęcie grupy polskiej przez burmistrza miasta Paderborn, Heinza Pausa, który opowiedział uczetnikom wymiany o historii miasta, jego zabytkach, architekturze i życiu codziennym mieszkańców. Historia Paderborn okazała się dla uczniów bardzo ciekawa, dostarczyła cennej wiedzy o dawnym i współczesnym mieście.
W czasie tegorocznej wizyty w Paderborn odbyło się również uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu i Gimnazjum Schloß – Neuhaus w Paderborn. Porozumienie zostało zawarte na okres 10 lat, z możliwością przedłużenia na lata kolejne. Cele współpracy realizowane będą w dalszym ciągu poprzez organizację stałych kontaktów pomiędzy szkołami, ich kadrą pedagogiczną, uczniami i rodzinami uczniów.

Zorganizowany wyjazd pozwolił młodzieży wymienić doświadczenia i znacznie wzbogacić wiedzę językową. We wrześniu 2014r. odbędzie się kolejne spotkanie grup polskiej i niemieckiej w Przemyślu. Poniżej zamieszczamy ankietę przeprowadzoną z uczestnikami wymiany w czasie powrotu do Przemyśla przez Monikę Płaziak.

Monika Szozda

1. Czego obawiałeś/aś się najbardziej zanim przyjechałeś/aś do Niemiec?

Asia: -Bałam się, że rodzina, u której będę mieszkać, będzie surowa.
Julka: -Obawiałam się różnic kulturowych.
Paulina: -Bałam się, że ciężko będzie mi poozumieć się z rodziną.

2. Co najbardziej zaskoczyło cię na miejscu?

Ada: -Rodzina, u której mieszkałam, okazała się być bardzo pozytywnie nastawiona do życia.
Monika: -Wszyscy w Niemczech byli bardzo przyjaźni i pomocni.

3. Czy zżyłeś/aś się z rodziną, u której mieszkałeś/aś?

Łukasz: -Tak, ponieważ spędzaliśmy ze sobą dużo czasu.
Ania: -Tak, ponieważ dużo ze sobą rozmawialiśmy i spędzaliśmy ze sobą czas.
Justyna: -Tak, dużo rozmawialiśmy, ponadto wszyscy członkowie rodziny byli bardzo mili i uprzejmi.

4. Jakim językiem posługiwałeś/aś się najczęściej?

Dominika: -Angielskim, ponieważ jest on dla mnie dużo łatwiejszy niż niemiecki.
Magda: -Z rówieśnikami rozmawiałam po angielsku, a z rodziną po niemiecku.
Paulina: -Angielskim, więcej potrafię.

5. Czy chciałbyś/chciałabyś zostać tam dłużej?

Łukasz: -Tak, bo zżyłem się z ludźmi.
Ada: -Tak, podoba mi się życie w Niemczech.
Ania: -Tak, ponieważ ludzie mają inne nastawienie do życia, są wyluzowani.

6. Jak opisałbyś/opisałabyś wymianę w dwóch zdaniach?

Łukasz: -Miło spędzony czas, przyjazna atmosfera. Dużo wspomnień.
Magda: -Ciekawie spędzony czas. Rzecz, która motywuje do nauki języków obcych.
Asia: -Cudowne przeżycie. Nigdy go nie zapomnę.

7. Gdybyś miał/miała możliwość, pojechałbyś/pojechałabyś jeszcze raz?

Monika: -Tak, i taki mam zamiar.
Julka: -Tak, to poszerza horyzonty.
Magda:- Tak, dlatego w przyszłym roku zapiszę się na wymianę do innego kraju.

Wywiad z uczestnikami wymiany w czasie powrotu do Przemyśla przeprowadziła
Monika Płaziak

Alles Gute!

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć