Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Zaduszki przemyskich naukowców

Sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu (jak i wszyscy mieszkańcy Podkarpacia) mieli w dniu Wszystkich Świętych niecodzienną okazję wybrać się na Cmentarz Główny – nie tylko na swoich nogach, ale dzięki falom radiowym. Zaraz po południowych wiadomościach w Radiu Rzeszów nadawano audycję Marka Cynkara Zaduszki przemyskich naukowców. Członkowie TPN: Lucjan Fac, Jacek Błoński, Waldemar Wiglusz, Grzegorz Poznański, Zdzisław Szeliga i Tomasz Pudłocki wraz z młodzieżą I LO im. J. Słowackiego zrzeszoną w Kole Naukowym Historyków (Filip Tarnawski – prezes KNH, Mikołaj Błoński, Tomasz Lubiński, Sylwia Majka i Tomasz Warunek) prowadzili radiosłuchaczy ścieżkami przemyskiej nekropolii. Wspominano patriotów, powstańców styczniowych, historyków, naukowców, zasłużonych księży związanych z towarzystwem i zasłużonych dla miasta, podkreślając wyjątkowość opisywanych postaci. Oczywiście w półgodzinnej audycji nie sposób było wymienić wszystkich, których prochy spoczywają na Cmentarzu Głównym, dlatego mówiono tylko o niektórych, jak: K. Osiński, ks. J. Kwolek, ks. T. Łękawski, L. Tarnawski, S. Majerski, J. Smołka, T. Trella, A. Gilewicz czy F. Persowski. A przecież to zaledwie nieliczni przedstawiciele tych, którym dobro miasta leżało na sercu i którzy nierzadko potrafili wznieść się pomiędzy wzajemne animozje i niechęci. Audycja miała bowiem za zadanie nie tylko przypomnieć tych, o których pamięć powinna być zawsze trwała, ale i pokazać, że obecne pokolenia żyjących (tych starszych i tych młodszych) starają kultywować etos postępowania najlepszych synów tej ziemi.

Dla tych, którzy w tym dniu słuchali Radia Rzeszów audycja mogła być miłą niespodzianką, gdyż niemal przez cały dzień mieli jedynie możliwość posłuchać relacji z cmentarzy rzeszowskich (redaktorzy ledwie wzmiankowali kwestę z jednego z najstarszych w Polsce cmentarzy, jakim jest jarosławski cmentarz główny – przemyskie i inne pomijano). A przecież rzeszowskim nekropoliom (w niczym im nie umniejszając) daleko do miejsc pochówku najstarszych miast regionu. Cieszy zatem taka inicjatywa, zwłaszcza że z okazji bitwy pod Niżankowicami (13 XII) planowana jest kolejna, już zimowa wyprawa na Cmentarz Główny, na którą już dziś wszystkich sympatyków nie tylko TPN, ale i lokalnej historii zapraszam.

Tomasz Pudłocki

Galeria