Śladami Stanisława Żółkiewskiego

22 października br. przedstawiciele Koła Naukowego Historyków oraz uczniowie klasy I c i I e uczestniczyli w objeździe naukowym prowadzonym przez Pana prof. Jarosława Dyrdę, Lucjana Faca oraz częściowo przez KNH. W wycieczce uczestniczyła także Pani prof. Aneta Bednarczyk oraz Dyrektor I LO Pan Tomasz Dziumak. Objazd odbywał się na trasie Przemyśl - Żółkiew - Lwów - Przemyśl.Tego dnia głównym punktem zwiedzania była Żółkiew - miasto leżące na Ukrainie,które swoją historię wiąże szczególnie z hetmanem polskim Stanisławem Żółkiewskim, który w XVI wieku założył to piękne miasto. Ucznoiwie zwiedzili takie miejsca jak rynek, kościół Dominikanów, synagogę i kolegiatę św. Wawrzyńca, w której uczniowie klas starszych reprezentujący KNH przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom zarys historyczny Żółkwi, jej zabytków, w tym samym kolegiaty oraz historię życia przodka króla Polski Jana III Sobieskiego - Stanisława Żółkiewskiego, który zginął w roku 1620 w czasie bitwy pod Cecorą, a którego szczątki spoczywają w podziemnej krypcie kolegiaty.

Następnie z lekkim opóźnieniem uczestnicy objazdu dotarli do Lwowa, gdzie prof. Fac przybliżył historię najważniejszych zabytków starówki, po czym uczniowie mieli czas wolny, po którym około godz. 19 wyruszono do Przemyśla.