II Spotkania Kwietniowe z Juliuszem Słowackim

W piątek 17 kwietnia 2009 r. w auli szkoły odbyły się II Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim, na które złożył się konkurs recytatorski i konkurs o życiu i twórczości naszego Patrona. Impreza, którą zorganizowały nauczycielki języka polskiego: Aneta Bednarczyk i Bożena Opalińska, w tym roku miała zasięg wojewódzki. Honorowy patronat nad nią objął Podkarpacki Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Przemyśla. Na konkurs przybyły drużyny z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. S. Konarskiego w Rzeszowie, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Jagiełły w Dębicy, Zespołu Szkół Informatycznych i Mechatronicznych w Przemyślu i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Przemyślu oraz Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu. O godz. 9. nastąpiło uroczyste przywitanie gości przez organizatorów i pana Dyrektora. Po tym wstępie rozpoczęła się I część konkursu recytatorskiego, do którego przystąpiło 10 uczniów, zaś do konkursu wiedzy - łącznie 5 zespołów dwuosobowych reprezentujących swoje szkoły. Recytatorzy prezentowali wiersz pt. "Testament mój", zaś uczniowie, którzy przystąpili do konkursu wiedzy, zmagali się z biografią poety i odpowiadali na pytania testowe. Po tej części pani Bożena Opalińska zaprezentowała referat na temat twórczości Juliusza Słowackiego. Jako następne wystąpiły uczennice z klasy IIc1, wygłaszając referaty na temat: Katarzyna Bojko "Ludowość i baśniowość w Balladynie", Monika Kaszelna "Tło historyczne Kordiana", Sabina Kmiecik "Inspiracje Szekspirowskie w Balladynie i Marii Stuart". Tę część zakończono prezentacją multimedialną o życiu Juliusza Słowackiego. Po trudzie i zmaganiach konkursowych przyszedł czas na przerwę i poczęstunek, a bezpośrednio po tym przystąpiono do II. części, która tak jak i I. odbywała się przed publicznością szkoły. Jako pierwsi występowali recytatorzy, którzy prezentowali jedne w piękniejszych wierszy Słowackiego, m.in. "Do matki", "W sztambuchu Marii Wodzińskiej", "Los mię już żaden nie może zatrwożyć…", "Zachwycenie", "Do Ludwika Spitznagla", , "W albumie Elizy hr. Krasińskiej".
Po podliczeniu punktów przez jury, w którym zasiadali: pani Jolanta Wiśniewska z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu , pan Janusz Wróbel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. S. Konarskiego w Rzeszowie i pani Anna Szopa z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu, ogłoszono wyniki.

• I miejsce zajęła Agata Wałęga z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Jagiełły w Dębicy
  • II miejsce zajęła: Klaudyna Polniaszek również z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Jagiełły w Dębicy
  • III miejsce zajęła: Oktawia Lubera z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu

Wyróżnienie otrzymały:

• Agata Ożóg z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. S. Konarskiego w Rzeszowie
  • Marcelina Iwanów z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu Konkurs wiedzy o życiu i twórczości przysporzył uczestniczkom sporo emocji, zwłaszcza że poziom konkursu był wysoki. Finalistki musiały się wykazać szczegółową wiedzą i znajomością wybranych tekstów, tj. "Kordiana", "Balladyny", "Mazepy", "Marii Stuart", "Ojca zadżumionych", "Grobu Agamemnona", "Testamentu" i "Hymnu".

Ostateczne wyniki to:

• I miejsce: JOANNA KOTEK i MAŁGORZATA MOSKAL I Liceum Ogólnokształcące im. J.  Słowackiego w Przemyślu
  • II miejsce: ANNA WILK i MARIA SEHN I Liceum Ogólnokształcące im. W. Jagiełły w Dębicy
  • III miejsce: ANNA SZCZEPANOWICZ i EWELINA LIPIEC Zespół Szkół Ekonomicznych w Przemyślu
GRATULUJEMY!

Nagrody książkowe i płyty, które ufundowali: Urząd Miejski w Przemyślu i Księgarnia BOSZ przy ul. Kościuszki 7 w Przemyślu, wręczył Pan Dyrektor. Podziękował On uczestnikom za udział w II Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim (ofiarowując wszystkim pamiątkowe dyplomy) i jednocześnie zaprosił uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.

Aneta Bednarczyk

Fotograficz ną relację z konkursu można obejrzeć w galerii