W dniach 02.10.-09.10.2010 r. odbyło się ósme przemyskie spotkanie młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß Neuhaus w Paderborn. W wymianie wzięło udział 12 uczniów z Polski oraz 12 uczniów z Niemiec wraz z opiekunami. Wszyscy niemieccy uczestnicy wymiany zostali zakwaterowani w polskich rodzinach i realizowali program razem z naszymi uczniami.

Uczestnicy projektu spotkali się z dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego, Tomaszem Dziumakiem, zapoznali się z polskim systemem nauczania i wychowania, obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli rożnych przedmiotów. Goście z Paderborn zwiedzili: zabytki Starego Miasta, Muzeum Dzwonów i Fajek, a także Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Wjechali kolejką krzesełkową na fort Wzniesienie, z Kopca Tatarskiego podziwiali panoramę Przemyśla, a także wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w Orzechowcach oraz w klubie młodzieżowym „Imperium”. Zorganizowano wycieczkę do Łańcuta, której program obejmował: zwiedzanie zamku, powozowni, spacer po ogrodach i wspólny posiłek. Grupa uczestniczyła również w projekcie językowym „Polen- Deutschland, Stereotype und Vorurteile”.

5. października niemieccy goście i ich opiekunowie zostali uroczyście przyjęci w Urzędzie Miejskim przez Zastępcę Prezydenta Przemyśla, Dariusza Iwaneczko oraz Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, Piotra Idzikowskiego. W spotkaniu uczestniczyli również: dyrektor liceum, Tomasz Dziumak, nauczyciele Gimnazjum Schloß Neuhaus: Martin Goretzki i Debora Goretzki oraz nauczycielki języka niemieckiego: Joanna Jucha i Monika Szozda. Miłym akcentem było powitanie przybyłych gości przez „przemyskiego niedźwiadka”. Gospodarze spotkania wyrazili radość się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzyli powodzenia w dalszej realizacji projektu. Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

Nad przebiegiem wymiany czuwały nauczycielki języka niemieckiego I LO: Edyta Dedio, Joanna Jucha, Agnieszka Organ oraz Monika Szozda. Realizacja tegorocznego projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i gościnności rodzin biorących udział w wymianie. Rewizyta w partnerskim mieście planowana jest na czerwiec 2011 roku.

Monika Szozda