Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W 2011 roku jedna z najstarszych szkół w Polsce – I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu obchodzić będzie 90. rocznicę nadania placówce imienia poety – Juliusza Słowackiego. Z patronem szkoły związana jest bardzo ważne przedsięwzięcie, w którym przemyski „Słowak” bierze udział od wielu lat. Mowa tu o corocznym Międzynarodowym Zlocie Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Zloty szkół noszących imię tego romantycznego poety odbywają się już od 26 lat za każdym razem w innym mieście.
   W ubiegłym roku XXV zlot odbył się w rodzinnym Krzemieńcu Juliusza. Tegorocznym gospodarzem spotkania była znacznie oddalona od Przemyśla – Oleśnica (woj. dolnośląskie). W zlocie odbywającym się w dniach 7-9 października 2010 r. brało udział 17 delegacji z Polski, Czech i Ukrainy. Przemyskie Liceum im. Juliusza Słowackiego reprezentowały: Justyna Przybylska z kl. III c i Małgorzata Partyka z kl. III f oraz opiekun delegacji – Aneta Bednarczyk.
    Uroczysta inauguracja zlotu rozpoczęła się w miejscowym Domu Kultury, gdzie wszyscy zgromadzeni goście: samorządowcy, profesorowie, nauczyciele i uczniowie powitani zostali przez panią dyrektor I LO w Oleśnicy Zofię Wypchło. Zaszczyt oficjalnego otwarcia zlotu przypadł prof. dr. hab. Władysławowi Dynakowi z Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie swoje wystąpienia mieli Starosta Powiatu Oleśnickiego i Burmistrz Miasta Oleśnicy. Głos zabrał również wieloletni opiekun naukowy Zlotu prof. dr hab. Mieczysław Inglot, który mówił o Słowackim jako źródle żywej tradycji. Kolejnym mówcą był ubiegłoroczny gospodarz zlotu – prof. dr Afanasij Łomakowycz, przedstawiciel Instytutu Humanistyczno – Pedagogicznego im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu. Jak przystało na rodzinę, swój głos zabrali również ojciec i matka Rodziny Szkół im. J. Słowackiego – Pan Andrzej Król nauczyciel polonista z I LO w Chorzowie i Pani Izabela Koziej - dyrektor IX LO we Wrocławiu.
   Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych informacji na temat życia Słowackiego, z tej mniej znanej strony. Prof. dr. hab. Marian Ursel wygłosił wykład nt. „Słowacki - poeta nieznany”, w którym odniósł się niektórych faktów z biografii poety. Otóż niezbyt zdrowy Słowacki leczony był w swoich czasach laudanum (opium), które działało na niego i jego twórczość dość „mistycznie”. W takich momentach czuł wielką więź z Bogiem. Opium mogło być również przyczyną przepowiadania przyszłości przez Słowackiego. Podczas jednej ze swoich wizji zobaczył 200 lat temu, że papieżem zostanie Polak. Zaś po wysłuchaniu koncertu wspaniałego włoskiego skrzypka Niccolo Paganiniego, Juliusz zamarzył o tym, by zostać Paganinim słowa. Warto wspomnieć, że Słowacki mimo dziedzicznej choroby (gruźlicy) był żywym dzieckiem, bardzo uzdolnionym: znał język francuski i hiszpański, grał na fortepianie, świetnie tańczył, malował.
   W dalszym przebiegu złotu młodzież obejrzała również spektakl teatralny pt. „Król Duch” J. Słowackiego w reż. Sambora Dudzińskiego w wykonaniu Teatru Capitol z Wrocławia, wysłuchała wykładu przygotowanego przez ks. Arkadiusza Bartosika „Juliusz Słowacki – Polak, poeta, patron” oraz koncertu organowego w wykonaniu adiunkta Akademii Muzycznej we Wrocławiu Piotra Rojka.
Najwięcej emocji budziły jednak zmagania konkursowe – podczas zlotu odbyły się dwa konkursy: „Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Juliusza Słowackiego” oraz „Konkurs Recytatorski”. Reprezentantka I LO w Przemyślu – Justyna Przybylska została laureatką „Konkursu Recytatorskiego XXVI Zlotu Szkół im. J. Słowackiego”.
   Pobyt na Dolnym Śląsku zaowocował oczywiście zwiedzeniem Oleśnicy oraz Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Zlot stał się okazją do artystycznego i intelektualnego spotkania społeczności „Słowaków” oraz źródłem przeżyć z romantyczną twórczością Wieszcza.
   Konkursy, przedstawienia artystyczne, referaty, które ubogacały to spotkanie niewątpliwie na długo zapadną w pamięć wszystkim uczestnikom, a na pewno do następnego zlotu, który tym razem odbędzie się w Przemyślu w I Liceum Ogólnokształcącym. Już dziś impreza zapowiada się niezwykle obiecująco, ponieważ zbiega się ze świętowaniem Jubileuszu nadania szkole imienia Juliusza Słowackiego. Można przypuszczać, że skoro dotychczasowe zloty okazywały się spotkaniami tak bogatymi treściowo i niezwykle inspirującymi, to również ten, zapowiadający się w przemyskim „Słowaku” będzie na wysokim poziomie pośród wydarzeń kulturalnych wpisujących się w kalendarz wydarzeń nadchodzącego roku.

Aneta Bednarczyk